Kiedyś zdobywaliśmy sporo medali w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich, ale w tej chwili ten sport może nawet wypaść z programu najważniejszej imprezy czterolecia na świecie.
Dlaczego podnoszenie ciężarów jest coraz mniej popularne w Polsce?
Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w ostatnich latach było mnóstwo ciężarowców, którzy zostali złapani na dopingu i przez to Komitet Olimpijski zaczął się zastanawiać, czy jest sens jeszcze, aby ta grupa sportowców startowała na olimpiadzie.
W polskich ciężarach również mamy kryzys i tak naprawdę w tej chwili nie widać żadnego utalentowanego zawodnika na horyzoncie. Z roku na rok coraz mniej osób chce uprawiać tą piękną dyscyplinę, która ma duże tradycje w Polsce. W tej chwili w lżejszych kategoriach wagowych dominują Azjaci, a w cięższych kategoriach już jest bardziej wyrównana stawka.
Na czym polega dokładnie podnoszenie ciężarów?
Podnoszenie ciężarów składa się z dwóch konkurencji rwania i podrzutu. Wygrywa ten zawodnik, który podniósł łącznie najwyższy ciężar w rwaniu oraz podrzucie. W każdym etapie zawodnik ma do dyspozycji trzy próby. Jednak, kiedy nie podrzuci on jakiegoś ciężaru to nie może już obniżyć jego wartości tylko musi poprawiać wynik na danym ciężarze albo zażyczyć sobie większy ciężar. Zawodnicy startują w określonych kategoriach wagowych, których jednak limity raz na jakiś czas się zmieniają. Poszczególne próby ocenia trzech sędziów, którzy decydują, czy jest ona zaliczona i została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wiadomo, że do tego sportu potrzeba mnóstwo siły, ale również bardzo ważna jest technika dźwigania. Tak naprawdę trzeba wielu lat, aby liczyć się na międzynarodowych zawodach.